Testosteron badanie poziomu Norma, nadmiar, niedobór

Większości osób myśli, że testosteron wytwarzają mężczyźni, a jest to błędne stwierdzenie. To prawda, że jest to męski hormon płciowy, które wytwarzają jądra, ale u kobiet również jest wytwarzany w niewielkich ilościach. Warto dowiedzieć się i sprawdzić czy jego poziom nie jest za wysoki bądź za niski. Poziom testosteronu zaczyna stopniowo maleć po trzydziestym roku życia, ale to wejście w okres menopauzy jest jedną z głównych przyczyn niskiego poziomu testosteronu, który może obniżyć się wówczas nawet o połowę. Podwyższone stężenie testosteronu u mężczyzn może wskazywać na guzy jądra bądź nadnerczy. https://laboratoriobioxil.com/propionian-drostanolonu-skutki-spoycia/ Może również występować w nadczynności tarczycy, wrodzonym przeroście nadnerczy bądź przy stosowaniu androgenów.

Zmierz poziom testosteronu – jedno badanie

  • Pomimo tego poziom całkowitego testosteronu mieści się w granicach normy.
  • Jeżeli podwyższony poziom hormonu stwierdzono u chłopców, to może mieć związek ze zbyt wczesnym dojrzewaniem płciowym.
  • Wysoki poziom testosteronu ma wpływ na wiele funkcji organizmu.
  • Mimo że testosteron postrzegany jest jako męski hormon, to syntetyzowany jest również w organizmie kobiet.

Podwyższony poziom androstendionu wskazuje na jego wzmożone wytwarzanie przez nadnercza, jajniki lub jądra. Niewielkie wahania stężenia zazwyczaj nie świadczą o nieprawidłowościach. Podwyższony poziom może wskazywać na guz, raka lub przerost nadnerczy, jak również na wrodzony przerost nadnerczy (CAH). Podwyższony poziom nie jest związany z jednym określonym stanem klinicznym, lecz zazwyczaj wskazuje na konieczność wykonania dalszych testów, pozwalających wykryć przyczynę. Badanie stężenia androstendionu we krwi wykonywane jest na zlecenie lekarza, gdy występują objawy mogące świadczyć o nieprawidłowym poziomie hormonu (za wysokie bądź niskie stężenie). Testosteron jest kobietom potrzebny, ale tylko w niewielkich ilościach.

Niedobór testosteronu – kiedy powinien zaniepokoić? Objawy i badania

Suplementacja testosteronu w postaci plastrów lub zastrzyków może podwyższyć stężenie testosteronu. Tego rodzaju leczenie może być pomocne w zniesieniu niektórych objawów niedoboru testosteronu, może zapobiegać utracie masy mięśniowej i kostnej pojawiającej się wraz z wiekiem. Jednakże, takie postępowanie nie zostało do końca udowodnione i istnieją przesłanki wskazujące na to, że leczenie substytucyjne testosteronem może zwiększać ryzyko rozwoju raka prostaty. Dodatkowo, u mężczyzn z zaburzeniami erekcji, pomimo niskiego stężenia testosteronu, w wielu przypadkach podawanie tego hormonu nie przyniosło poprawy ze względu na różnorodność przyczyn leżących u podłoża tego stanu.

Ale chociaż wysoki poziom testosteronu daje sylwetkę i siłę supermena, za ten efekt wielu panów musi słono zapłacić. Dowiedziono bowiem, że nadmiar hormonu łączy się z podatnością na choroby. Dzieje się tak, ponieważ w zetknięciu z testosteronem giną komórki odpornościowe. Organizm mężczyzny – zwłaszcza takiego, który pali papierosy, nadużywa alkoholu i je tłusto nie nadąża produkować wystarczającej ilości ochronnych przeciwciał. Dlatego panowie trudniej radzą sobie z infekcjami, zapaleniami, depresją oraz chorobami nowotworowymi.

Przygotowanie do badania testosteronu

Jeśli badanie wykaże nieprawidłowy poziom całkowitego lub wolnego testosteronu bądź DHT, wskazana jest konsultacja z endokrynologiem lub ginekologiem (w przypadku kobiet). Terapia zaburzeń hormonalnych może obejmować leczenie farmakologiczne, modyfikację stylu życia czy leczenie chirurgiczne (np. w przypadku nowotworu nadnercza lub jajnika). Wykazano, że leki takie jak finasteryd czy minoksydyl mają korzystne działanie na wzrost nowych włosów, redukując wrażliwość mieszków włosowych na DHT. Warto również wspomnieć o suplementach, takich jak biotyna czy witaminy z grupy B, które pomagają utrzymać zdrowe włosy i skórę głowy.

Plamienie zamiast okresu to problem, który może budzić niepokój u kobiet. Menopauza to naturalny etap w życiu każdej kobiety – nie da się go uniknąć. Zachęcamy jednocześnie do polubienia i odwiedzania naszych profili społecznościowych. Znajdziesz tam wiele interesujących informacji, porad, aktualności, a także konkursów i promocji, które przygotowujemy dla naszych Klientów. Stężenie testosteronu może być wyrażane w różnych jednostkach. Badanie wykonywane jest w oparciu o próbkę krwi, pobranej od pacjenta w godzinach porannych.